Aktualności

Debata partycypacyjna
2023-03-0227 lutego w Łodzi odbyła się debata partycypacyjna na temat różnych form wsparcia dla osób doświadczających ubóstwa i wykluczenia w kontekście pogarsza
Debata partycypacyjna

27 lutego w Łodzi odbyła się debata partycypacyjna na temat różnych form wsparcia dla osób doświadczających ubóstwa i wykluczenia w kontekście pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w tym pomocy żywnościowej.

W spotkaniu, które współorganizowaliśmy, brał udział dr hab. Ryszard Szarfenberg - przewodniczący EAPN Polska, 

Dyrektor łódzkiego MOPS Piotr Kowalski i Wojtek Jaros - dyrektor Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana, którzy przedstawili referaty wprowadzające do dyskusji o problemie.

Uczestnikami debaty byli przedstawiciele organizacji oraz eksperci WRZOS, organizacje partnerskie Banku Żywności w Łodzi, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej w Lutomiersku, Aleksandrowa Łódzkiego, 

Ze spotkania zostaną przedstawione stanowiska, które przedstawimy wkrótce. 

Dziękujemy za uczestnictwo w debacie

Odwiedziny Klubu Albercik
2023-01-26
Odwiedziny Klubu Albercik

Jakiś czas temu odwiedzili nas podopieczni Fundacji Brata Alberta - Klub Albercik. razem z naszą dietetyczka Anią robiliśmy wspólnie koktajle: biały, czerwony i zielony. Radości było co nie miara. Pozdrawiamy uczestników Klubu Albercik i zapraszamy ponownie!

2023-01-11
Fotowoltaika potrzebna

Poszukujemy wykonawcy -metodą zaprojektuj wybuduj- instalacji fotowoltaicznej o mocy około 10 kW ( szczegóły do negocjacji) wytwarzającej energię elektryczną na potrzeby Banku Żywności w Łodzi, ulica Niciarniana 49 e, 92-320 Łódź. Oferty należy składać drogą mailową na adres wojtekjaros@bankzywnoscilodz.pl do 25 stycznia 2023 r.

2022-12-06
Biegły rewident poszukiwany

Rada Banku Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana poszukuje biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za rok 2022.

Oferty należy składać w formie elektronicznej na adres mailowy bz.lodz@bankizywnosci.pl lub w wersji papierowej na adres siedziby tj.: Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana, ul Niciarniana 49 E; 92-320 Łódż.

Oferty należy składać do 13.12.2022 roku.

Poszukujemy
2022-12-31
Poszukujemy 

W związku z rozpoczeciem ( już w styczniu) realizacji projektu finansowanego ze środków Foundation de France Solidarity with Ukrainians.
Poszukujemy osób które wesprą nas w realizacji tego zadania.

W ramach działania planujemy stworzyć miejsce dla dzieci w której będą mogły uzyskać  wsparcie w nauce oraz w integracji z polskimi kolegami.

Świetlica będzie czynna  3 x w tygodniu w godzinach 14.00-18.00.

Jednocześnie w świetlicy będzie mogło przebywać do 20 osób

Oprócz możliwości zabawy, „świetlica” będzie oferowała: zajęcia wyrównawcze tj. pomoc w nauce. Szczególną uwagę poświęcimy na naukę języka polskiego, ponieważ nieznajomość języka przekłada się na problemy ze zrozumieniem innych przedmiotów. Przewidujemy, że każdego dnia działania punktu będą odbywały się zajęcia z j. polskiego oraz z innych przedmiotów – matematyki, biologii, języka angielskiego.

 

Poszukujemy:

Koordynator działań opiekuńczych

Tłumacz .

Animator I

Animator II

 

Wszelkich Informacji udziela:

wojtekjaros@bankzywnoscilodz.pl

Nabór Organizacji Partnerskich o zasięgu Lokalnym w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2021 Plus.
2022-12-01
Nabór Organizacji Partnerskich o zasięgu Lokalnym w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2021 Plus.

Szanowni Państwo,

rozpoczynamy nabór Organizacji Partnerskich o zasięgu Lokalnym w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2021 Plus.

 

Pierwszym krokiem, który należy wykonać aby przystąpić do PO PŻ 2014-2020 Podprogram 2021 PLUS jest wypełnienie deklaracji OPL, (w celu pobrania deklaracji proszę kliknąć logo PO PŻ 2014-2020 które znajduje się po lewej stronie).

 

Deklarację z pieczęciami oraz podpisami osób uprawnionych do reprezentowania OPL proszę przesyłać na początek jako skan na adres mariusz.kania@bankizywnosci.pl (w kolejnym etapie weryfikacji będą potrzebne 2 oryginały).

 

Po przesłaniu deklaracji OPR rozpocznie proces weryfikacji OPL, a następnie wydana zostanie decyzja OPR dotycząca kwalifikacji.

 

w razie pytań proszę o kontakt

Mariusz Kania t. 661 255 258

Lista sklepów gdzie prowadzona jest Zbiórka Żywności
2022-11-23
Lista sklepów gdzie prowadzona jest Zbiórka Żywności

W rozwinięciu prezentujemy listę sklepów gdzie będzie prowadzona tegoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności. Publikujemy tu również lokalnych organizatorów zbiórek.

Świąteczna Zbiórka Żywności 2022
2022-10-21
Świąteczna Zbiórka Żywności 2022
Bank Żywności w Łodzi zaprasza wszystkie organizacje partnerskie oraz wolontariuszy do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności.
Akcja odbędzie się w dniach 25-26 listopada w sklepach sieci Auchan, Biedronka, Carrefour, Dino, Kaufland, Lidl, Netto.
Zapewniamy plakaty i ulotki promocyjne, a dla wolontariuszy legitymacje i podziękowania.
Zgłoszenia przyjmuje Koordynator akcji     KAMIL DAWICKI      TELEFON 570-945-494
                                                                            EMAIL     kamil.dawicki@bankizywnosci.pl
Osoba do prowadzenia instagramu poszukiwana
2022-10-21
Osoba do prowadzenia instagramu poszukiwana

Poszukujemy osoby, która podołałaby wyzwaniu jakim jest prowadzenie konta Banku Żywności w Łodzi na INSTAGRAMIE. Pytanie jest otwarte bo medium jest dla nas wyzwaniem i nie wiemy jakie oczekiwania możemy wyznaczyć. Propozycje należy przysyłać na adres:

pawel.drobnik@bankizywnosci.pl

Kulinarnie z dziećmi
2022-10-18
Kulinarnie z dziećmi

Zakończyliśmy warsztaty, które przeprowadziliśmy z dziećmi z Ukrainy. Nasze spotkania zostały zrealizowane w okresie od 19.07.2022 do 30.09.2022. Przeprowadzono 40 warsztatów, w których łącznie uczestniczyło 621 uczestników w tym 517 dzieci oraz ich opiekunowie 104 osoby dorosłe.
Rekrutacja uczestników odbyła się przy udziale organizacji partnerskich Banku Żywności w Łodzi, które udzielają pomoc uchodźcą z Ukrainy którzy przybyli do Polski bo 24 lutego 2022 r. były to : Stowarzyszenie Inicjatywa RP, Fundacja „Równe Szanse” a także Stowarzyszenie” Wspieramy Ukrainę Razem” .Warsztaty odbyły się w różnych lokalizacjach. Była to siedziba Banku Żywności w Łodzi Niciarniana 49 E , siedziba  Stowarzyszenie” Wspieramy Ukrainę Razem Łódź ul Narutowicza, siedziba  STOWARZYSZENIE INICJATYWA RP,  FUNDACJA RÓWNE SZANSE,  STOWARZYSZENIE WYCHOWAM CIĘ SAM a także SZKOŁA PODSTAWOWA NR. 162.
W praktyce każdy warsztaty miały swoja dynamikę i różniły się od siebie. Uzależnione to było od wieku i temperamentu uczestników. Dzieci mniejsze zamiast informacji o trudnych polskich literach miały warsztaty rysunkowe. Dzieci starsze miały warsztaty kulinarne i zamiast gotowej pizzy przygotowywały dania same (pierogi, pizza, zapiekanki). W gruncie rzeczy chodziło nam aby dzieci miały dobrą zabawę fajnie spędziły czas i zapomniały o ”trudnej” sytuacji w jakiej się znaleźli.
Mamy nadzieję, że to nam się udało.

 

#EUChooseSaveFood
2022-10-04
#EUChooseSaveFood

Jako BANK ŻYWNOSCI w Łodzi, zostaliśmy zaproszeni do udziału w Projekcie #EUChooseSafeFood
Spożywanie posiłków bez obaw.
W ramach projektu zostanie przeprowadzone webinarium poprowadzone przez przedstawicieli Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Spotkanie prowadzone będzie online ale zapraszamy również do udziału w naszej siedzibie do wspólnego uczestnictwa.
Będzie to :
13 października 2022 o godzinie 13.00
zapraszamy
więcej o projekcie czytaj:
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat
2022-09-30
Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat

29 września to Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. Oczywiście włączyliśmy się w obchody tego dnia i zorganizowaliśmy wspólnie z #MPOŁódź konferencje prasową na której mówiliśmy o problemie #marnowania żywności. Aby zwrócić większą uwagę MPO Łódź uruchomiła dwie śmieciarki oklejone napisami o nie marnowaniu żywności. Gościem specjalnym była Pani Prezydent Małgorzata Moskwa -Wodnicka oraz ( współgospodarz) Pan Jan Zbroński Prezes MPO Łódź. GORĄCO I MOCNO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ !!!

Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności
2022-09-28
Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności

W 2022 roku po raz trzeci jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności, który Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła na 29 września. Tymczasem każde gospodarstwo domowe w Polsce wyrzuca rocznie 92 kg żywności, a łącznie w domach marnujemy prawie 3 mln ton żywności.

Zgodnie z wynikami projektu PROM całkowita skala marnowania żywności w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie ogniwa łańcucha produkcji, dystrybucji i konsumpcji, to 4,8 mln ton. Otrzymane wyniki wskazują, że produkcja rolnicza odpowiada za ok. 15% marnowanej żywności. Przetwórstwo jest odpowiedzialne za straty na zbliżonym poziomie (ok. 15%). Niewielka ilość marnuje się podczas transportu i magazynowania – mniej niż 1%. Handel odpowiada za straty na poziomie ok. 7% a gastronomia niewiele powyżej 1%. Najwięcej żywności marnują jednak konsumenci, aż 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych.

- Skala marnowania żywności w Polsce to wciąż ponura statystyka, którą przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności. Jako Banki Żywności wierzymy, że wiedza, świadomość i dobre praktyki, które każdy z nas może spróbować wykształcić, wpłyną na ograniczenie zjawiska marnowania żywności w Polsce. Każda mała zmiana na lepsze, którą wprowadzi wiele osób, poprawi los naszej planety. Razem możemy zmienić świat na lepszy – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Jak co roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności koncentruje się na wybranym temacie z zakresu marnowania żywności. W tym roku ONZ zachęca do wspólnej pracy w celu ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności odpadów, aby zwiększyć efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, łagodzić zmiany klimatyczne oraz wspierać bezpieczeństwo żywnościowe. https://www.unic.un.org.pl/oionz/miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-na-temat-strat-i-marnotrawstwa-zywnosci/3376

http://www.un.org.pl/cel2

http://www.un.org.pl/cel12

 

Z pełną treścią komunikatów Organizacji Narodów Zjednoczonych można zapoznać się na stronie: https://www.fao.org/international-day-awareness-food-loss-waste/en/ 

Zbiórka Żywności w sieci MAKRO
2022-04-11
Zbiórka Żywności w sieci MAKRO

Sieć Makro zaplanowała we wszystkich halach zbiórkę żywności na rzecz Ukrainy, której partnerem będą Banki Żywności. Zbiórka rozpocznie się w poniedziałek 11 kwietnia i potrwa do soboty 16 kwietnia.

W trakcie zbiorki będzie zbierana wyłącznie żywność długoterminowa: ryż, makaron, konserwy, olej i cukier, woda, żywność dla dzieci, herbata, kawa, mleko UHT, słodycze

Żywność zostanie przekazana do ośrodków wspierających Uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

Pomoc dla Uchodźców z Ukrainy
2022-04-02
Pomoc dla Uchodźców z Ukrainy

Bank Żywności wspiera Uchodźców bezpłatną pomocą żywnościową. Jedzenie dostarczamy do Ośrodków w których przebywają Uchodźcy oraz do punktów recepcyjnych na terenie Łodzi. W marcu dzięki wsparciu naszych darczyńców przekazaliśmy ponad 50 000 kg różnorodnej żywności oraz środków czystości.
Możesz wesprzeć nasze działania i wpłacić darowiznę – ( link do zakładki darowizny)

UWAGA!

Bank Żywności wspiera wyłącznie organizacje, nie wydajemy żywności osobom indywidualnym w naszym magazynie. Żywność dla Uchodźców wydawana jest w Łodzi w punkcie przy ul. Krzemienieckiej 2b

УВАГА!

НАЖАЛЮЙТЕ, МИ НЕ ВИТРАТКУЄМО ПРОДОВОЛЬСТВО НА НАШОМУ СКЛАДІ НА ВУЛИЦІ НІЦІАРНІАНА, 49 Е. ТУТ МИ ПІДТРИМУЄМО ТІЛЬКИ ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ В РАЙОНІ ЛОДУ ЦЕ ТОЧКА НА ВУЛИЦІ КРЗЕМЕНЕЦЬКА, 2Б.

Nowy magazyn
2022-04-02
Nowy magazyn

Bank Żywności w Łodzi od marca 2022 prowadzi działalność jedynie w nowej siedzibie, znajdującej się przy ul. Niciarnianej 49e. Zapraszamy do odwiedzenia naszej siedziby w godzinach 8.00-16.00.

Nowy magazyn został wybudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.