Bank Żywności w Łodzi.
« Wróć...

ZWOLNIENIE Z PODATKU DYSTRYBUTORÓW ŻYWNOŚCI, KTÓRZY CHCĄ PRZEKAZAĆ DAROWIZNY NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH JEST CORAZ BARDZIEJ REALNE !

Zwolnienie z podatku dystrybutorów żywności, którzy chcą przekazać darowizny na rzecz potrzebujących jest coraz bardziej realne! Banki Żywności już dziś zachęcają, restauratorów, dystrybutorów i importerów żywności do przekazywania darowizn żywnościowych na rzecz potrzebujących! Banki Żywności są gotowe do przyjmowania żywności już teraz.

 

Równe prawo dla producentów i dystrybutorów żywności

 

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność, chcieli przekazać ją potrzebującym. Nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Podatki od darowizn żywnościowych mogły skutecznie zniechęcić do dobroczynności.

Od 2009 roku producenci żywności nie muszą już odprowadzać podatku od darowizn żywnościowych, np. piekarnie mogą robić to bez ponoszenia dodatkowych kosztów opodatkowania. Przepisy są jednak, nadal niekorzystne dla dystrybutorów żywności, czyli np. dla sklepów sprzedających pieczywo. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. 

23 lipca, br. Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Poprawka ta zwalnia z płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego wszystkich - to jest producentów i dystrybutorów! W sierpniu poprawka będzie poddana głosowaniu w Sejmie.

 

Uwolniona wola pomagania

 

Dzisiaj, zgodnie z art. 43 ust. dnia 11.03.2004r. pkt 16 ustawy o VAT poz. 1054 z późn. zm., ulga podatkowa dotyczy wyłącznie producentów żywności. Według nowelizacji także to ograniczenie ma zniknąć. Otwiera to drogę wielu, nowym, potencjalnym darczyńcom chętnym do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego – takim jak Banki Żywności, na rzecz potrzebujących. W sytuacji sprzyjających przepisów, wystarczy, że wśród przedsiębiorców pojawi się chęć i wola do pomagania.

 

Pełnowartościowy produkt w uszkodzonym opakowaniu, nie powinien się marnować

 

Jeśli nowelizacja zostanie ostatecznie przyjęta dystrybutorzy, hurtownicy, importerzy, a także restauratorzy i firmy cateringowe będą mogli przekazywać do Banków Żywności, bez dodatkowego opodatkowania, produkty spożywcze. Zarówno małe osiedlowe sklepiki, jak i sieciowe supermarkety, od tego momentu będą mogły oddać do Banku Żywności pełnowartościowe produkty, w terminie ważności do spożycia, których nie są w stanie sprzedać, bo np. mają uszkodzone opakowania lub są to lekko poobijane owoce i warzywa. Żywność, bez obawy o ponoszenie kosztów opodatkowania, będą mogły przekazywać także restauracje oraz firmy cateringowe, ponadto importerzy, którzy dostarczają do Polski produkty spożywcze np. owoce cytrusowe przypływające statkami. Żywność ta nie będzie już musiała się marnować, że względu na niekorzystne przepisy. - Według wiedzy Federacji Polskich Banków Żywności w sieciach handlowych rocznie marnuje się nawet kilkaset ton dobrych produktów. Banki Żywności w Polsce czekały na takie rozwiązanie, które pozwoli bez żadnych przeszkód pozyskiwać takie produkty na rzecz potrzebujących. Federacja Polskich Banków Żywności od dawna zabiegała o nowelizację przepisów w Ministerstwie Finansów, u Premiera, w Sejmie i Senacie. – komentuje głosem Banków Żywności Marek Borowski – Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

 

Banki Żywności już dziś zapraszają sklepy, restauracje i importerów do przekazywania żywności

 

Magazyny Banków Żywności są przygotowane do odbierania żywności i przekazywania jej potrzebującym, nawet z dnia na dzień. Zapotrzebowanie na żywność jest bardzo duże. Według najnowszych danych GUS, w 2012 roku w Polsce 6,7% czyli 2,5 miliona osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W 2012 roku, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 1, 5 miliona potrzebujących. - Cieszymy się, że w Polsce, tak jak w innych krajach europejskich, zaistnieją sprzyjające warunki do ograniczenia marnowaniu żywności i niedożywienia. Już dziś gorąco zapraszamy wszystkie sieci handlowe, sklepikarzy, handlowców i restauratorów do przekazywania nam żywności. Zapewniamy, że trafi ona do osób, które jej bardzo potrzebują. Co więcej, cieszymy się, że w tej chwili decyzja o przekazywaniu żywności nie będzie podyktowana kwestiami finansowymi. Po zmianie prawa każdy będzie mógł podjąć decyzję czy chce żywność przekazać do Banków Żywności, czy zutylizować. Wierzymy, że większość przedsiębiorców opowie się po stronie niemarnowania żywności.